Partnerségi egyeztetés

A PARTNERSÉGI EGYEZTETÉS DOKUMENTUMTÁRA

A PARTNERSÉGI EGYEZTETÉS DOKUMENTUMTÁRA 2.

A PARTNERSÉGI EGYEZTETÉS DOKUMENTUMTÁRA 3.

Megalapozó Vizsgálat Munkaközi Dokumentáció

Partnerségi egyeztetés szabályai

 

A településrendezés, építésügy korábbi rendszere az elmúlt időszakban átalakult. Az Országgyűlés 2012 októberében az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (továbbiakban: Étv.) rendelkezéseit jelentős mértékben módosította. Ezzel összefüggésben 2013. január 1-jén hatályba lépett egy új, a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet (továbbiakban: Kormányrendelet). A módosítások alapján az Étv-ből kikerültek a településfejlesztési koncepció, az integrált településfejlesztési stratégia és a településrendezési eszközök egyeztetésére vonatkozó előírások, amelyeket újraszabályozva a Kormányrendelet tartalmaz.
Az új jogszabály nagyobb hangsúlyt fektet a tervkészítés minél szélesebb körű nyilvánosságának megteremtésére, ezért bevezeti, illetve nevesíti a partnerségi egyeztetés intézményét, melyet a településfejlesztési dokumentumok (településfejlesztési koncepció, ITS), és a településrendezési eszközök (településszerkezeti terv, helyi építési szabályzat és szabályozási terv) készítésének, módosításának véleményezési eljárásaiban kell a jövőben alkalmazni.
A nyilvánosság bevonását szabályozott formában, a partnerségi egyeztetés helyben megállapított és előre rögzített szabályai szerint kell megvalósítani, ez alapján kell történnie a jövőben a lakossággal, különböző érdekképviseleti, civil és gazdálkodó szervezetekkel, egyházakkal történő egyeztetésnek.

A Kormányrendelet 29. §-a szerint az önkormányzat a tervezés előtt dönt a partnerségi egyeztetés szabályairól, amelynek során meg kell határozni:
„a)    az egyeztetésben résztvevő érintettek (lakosság, érdekképviseleti, civil és gazdálkodó szervezetetek, egyházak), tájékoztatásának módját és eszközeit,
b)    a javaslatok, vélemények dokumentálásának, nyilvántartásának módját,
c)    az el nem fogadott javaslatok, vélemények indokolásának módját, a dokumentálásuk, nyilvántartásuk rendjét,
d)     az elfogadott koncepció, stratégia és településrendezési eszközök nyilvánosságát biztosító intézkedéseket.”

Comments are closed.